programlar

MiniTool® Partition Recovery

         MiniTool Partition Recovery, Windows üzerinde çalışan ücretsiz bir disk haritası kurtarma programıdır. Yanlışlıkla sildiğiniz disklerdeki bölümleri içerisindeki verilerle beraber çok kısa sürede kurtarabilir.

        MiniTool Partition Recovery, IDE ve SATA disklerdeki kayıp FAT12, FAT16, FAT32, VFAT, NTFS veya NTFS5 dosya sistemine sahip Mantıksal Diskleri (Bölüm/Partition) kolayca kurtarabilir.

* Bu yazı Silinen Dosyalarınızı Nasıl Kurtarırsınız? | Dosya, Veri ve Bölüm Kaybı, Veri Kurtarma Temelleri adlı makale için yazılmıştır. Her veri kaybında uygulanacak kurtarma yöntemi farklılık gösterir. Bu yüzden sizin için doğru kurtarma yöntemine karar vermek için önce bu yazıyı okuyun lütfen.

Yazıda kullanacağımız disk durumu bu...
1- Sorun yaşadığınız disk

  1. Harici disk ise,
  2. Sisteminize SATA ya da IDE olarak bağlı 2. bir disk ise,
  3. Sisteminiz çalışır durumda ama sisteminizin kurulu olduğu diskte bir bölüm kayıp ise 3. adıma atlayın.


2- Sorun yaşadığınız disk sisteminizdeki tek disk ise (Örneğin dizüstü bilgisayarınızın diski) ve Windows'un kurulu olduğu bölüm dahil bütün bölümler silindi ise diski söküp bir disk kutusuna takmaktan başka bir çare yok. Bu durumda 3. adımı başka bir bilgisayar üzerinde uygulamanız ve diskinizi bu bilgisayara bir harici disk olarak takmanız gerekiyor. Ya da diğer (Önyüklenebilir medyayla uygulanabilen/Bootable) program anlatımlarını uygulayın.

3- MiniTool Partition Recovery'yi buradan indirin ve kurun.4- Anlatımda örnek olması için üstteki videoda anlatılan diskin yanı sıra sistemdeki E sürücüsünü de sildim. Böylelikle sadece 1 bölüm kurtarma ve bütün diski kurtarmayı simüle edebileceğiz.

5- Sorun yaşadığınız diski seçin. Ben ilk olarak silinmiş olan E bölümünü kurtaracağım için eski E bölümünü (Şimdi silinmiş alan olan ) içeren Disk 1'i seçiyorum ve Next butonuyla ilerliyorum.

6-  Bütün disk boş alan olmadığı için sadece boş alanların taranması için Unallocated space seçeneğini seçiyorum.

7-  Kısa bir taramadan sonra bulunan bölümler listelenecek. Hepsini seçin ve Finish butonuna tıklatıp gereken onayları verin.
8- Şimdi videoda durumunu anlattığım diski kurtaracağız. Bunun için Disk 2'yi seçiyorum ve Next butonu ile ilerliyorum.


9- Disk tamamen silinmiş olduğu için Full Disk seçeneğini seçiyorum.

10- Quick Scan yeterli. Eğer 11. adımdaki sonuç istediğiniz gibi değilse Full Scan'i deneyebilirsiniz.

11- Bulunan bölümler listelenecek.

12- Bütün bölümleri seçin.

13- Onay verin.

14- Bekleyin...

15- Başka bir işlem yapmayacaksanız No butonuna tıklatarak programı kapatın.

16- Sonuç...

Bütün bu süreci daha ayrıntılı bir şekilde alttaki videoda görebilirsiniz. 
Altyazıları açmayı unutmayınTwitter

Facebook

item